๐‹๐ž๐ญ'๐ฌ ๐’๐ญ๐š๐ซ๐ญ ๐๐ฎ๐ข๐ฅ๐๐ข๐ง๐  ๐ญ๐ก๐ž ๐๐ž๐ซ๐Ÿ๐ž๐œ๐ญ ๐Œ๐ž๐š๐ฅ ๐๐ฅ๐š๐ง ๐Ÿ๐จ๐ซ ๐˜๐Ž๐”!

(This form is for informational purposes only to help you choose the proper meal plan.)

(Required to carry selections over to purchasing page)


This number can be found through MyMU under "Student Information". Those without a number or Marshall email address can still view the selections but will be unable to submit the form.

Student Residency

Meal plan options will vary based on your living location.

Type of Meal Plan

'๐–๐ž๐ž๐ค๐ฅ๐ฒ' ๐ฉ๐ฅ๐š๐ง:

gives you a recurring balance of meals that expires Sunday night and refreshes Monday morning. That means that if you have a predictable schedule and know youโ€™re going to eat mostly at Harless Dining Hall, then this is the meal plan for you!


'๐’๐ž๐ฆ๐ž๐ฌ๐ญ๐ž๐ซ' ๐ฉ๐ฅ๐š๐ง:

provides a total balance of meals that only expire at the end of the semester. That means that if you have an unpredictable schedule and donโ€™t know where or when youโ€™re going to eat on campus from day to day, then this is the meal plan for you!


๐–๐ข๐ญ๐ก ๐ž๐ฏ๐ž๐ซ๐ฒ ๐Œ๐ž๐š๐ฅ ๐๐ฅ๐š๐ง, ๐‘๐„๐Œ๐„๐Œ๐๐„๐‘:

You must budget your meals and Dining Dollars to ensure they last the 16 weeks of the semester.

____________________________________________________________________________________________________________

๐„๐ฑ: 10 meals per week is approx. 2 meals a day for 5 days. If staying on weekends you might consider the 14 weekly plan.


๐„๐ฑ: 175 semester plan is approx. 11 meals per week; however, this plan gives you the flexibility to eat more or less each week depending on your On-Campus schedule.

Type of Meal Plan

'๐–๐ž๐ž๐ค๐ฅ๐ฒ' ๐ฉ๐ฅ๐š๐ง:

gives you a recurring balance of meals that expires Sunday night and refreshes Monday Morning. That means that if you have a predictable schedule and know youโ€™re going to eat mostly at Harless Dining Hall, then this is the meal plan for you!


'๐’๐ž๐ฆ๐ž๐ฌ๐ญ๐ž๐ซ' ๐ฉ๐ฅ๐š๐ง:

provides a total balance of meals that only expire at the end of the semester. That means that if you have an unpredictable schedule and donโ€™t know where or when youโ€™re going to eat on campus from day to day, then this is the meal plan for you!


๐–๐ข๐ญ๐ก ๐ž๐ฏ๐ž๐ซ๐ฒ ๐Œ๐ž๐š๐ฅ ๐๐ฅ๐š๐ง, ๐‘๐„๐Œ๐„๐Œ๐๐„๐‘:

You must budget your meals and Dining Dollars to ensure they last the 16 weeks of the semester.

______________________________________________________________________________________________________________

๐„๐ฑ: 10 meals per week is approx. 2 meals a day for 5 days. If staying on weekends you might consider the 14 weekly plan.


๐„๐ฑ: 175 semester plan is approx. 11 meals per week; however, this plan gives you the flexibility to eat more or less each week depending on your On-Campus schedule.

Weekly Amount

Meals expire on Sunday night and refresh Monday morning. Great for those who eat on campus frequently!


(Your meal plan will allow the choice of Dining Dollars to accommodate any additional meals on campus.)

Semester Amount

Great for athletes, medical students, and those whose personal schedule may not be consistent.


(Your meal plan will allow the choice of Dining Dollars to accommodate any additional meals on campus.)

Semester Amount

Great for athletes, medical students, and those whose personal schedule may not be consistent.


(Your meal plan will allow the choice of Dining Dollars to accommodate any additional meals on campus.)

Dining Dollars

Dining Dollars (previously FLEX) are a supplementary currency used to 'fine tune' your Meal Plan to be perfect for you! These may be used for the purchase of any food item within our Dining Locations, tax-free!

_______________________________________________________________________________________________________


Ex:

If you go to Starbucks 5 days a week and purchase a $6 beverage, you would spend $480 Dining Dollars total for the semester.


If you prefer to snack in your room and shop at the convenience store on campus, spending $20 dollars per week would total $320 Dining Dollars for the semester.


If you eat at Chick-fil-A twice per week using Meal Exchange (Swipe + Dining Dollars) and eat at The Den twice per week, you would spend ~$192 Dining Dollars.


Meal Exchange


Specific items or combos may be purchased by using Meal Swipes & Dining Dollars when purchasing food at Retail locations (Chick-fil-A, Steak 'n Shake, etc.) The amount of Dining Dollars required for a Meal Exchange depends on the price of the items and will either be $1, $2, $3, $4, or $5 as well as a single Meal Swipe from any of our offered Meal Plans. A Full list can be found here: https://marshall.sodexomyway.com/explore/transact-news


Use these examples as a framework for deciding how much Dining Dollars to purchase. Have additional questions? Contact Marshall Dining via the feedback on our website marshall.sodexomyway.com or call 304-696-2544.

_______________________________________________________________________________________________________


Unused Dining Dollars will carry over from Fall semester to Spring semester with purchase of a new Meal Plan.

THEY WILL NOT TRANSFER FROM SPRING TO FALL


(๐˜‹๐˜ช๐˜ฏ๐˜ช๐˜ฏ๐˜จ ๐˜‹๐˜ฐ๐˜ญ๐˜ญ๐˜ข๐˜ณ๐˜ด ๐˜ค๐˜ข๐˜ฏ ๐˜ฐ๐˜ฏ๐˜ญ๐˜บ ๐˜ฃ๐˜ฆ ๐˜ข๐˜ฅ๐˜ฅ๐˜ฆ๐˜ฅ ๐˜ฅ๐˜ถ๐˜ณ๐˜ช๐˜ฏ๐˜จ ๐˜ต๐˜ฉ๐˜ฆ ๐˜ด๐˜ฆ๐˜ฎ๐˜ฆ๐˜ด๐˜ต๐˜ฆ๐˜ณ ๐˜ฃ๐˜บ ๐˜ถ๐˜ฑ๐˜จ๐˜ณ๐˜ข๐˜ฅ๐˜ช๐˜ฏ๐˜จ ๐˜บ๐˜ฐ๐˜ถ๐˜ณ ๐˜”๐˜ฆ๐˜ข๐˜ญ ๐˜—๐˜ญ๐˜ข๐˜ฏ ๐˜ต๐˜ฐ ๐˜ข ๐˜ฉ๐˜ช๐˜จ๐˜ฉ๐˜ฆ๐˜ณ ๐˜ฅ๐˜ฐ๐˜ญ๐˜ญ๐˜ข๐˜ณ ๐˜ฐ๐˜ฑ๐˜ต๐˜ช๐˜ฐ๐˜ฏ)

Dining Dollars

Dining Dollars (previously FLEX) are a supplementary currency used to 'fine tune' your Meal Plan to be perfect for you! These may be used for the purchase of any food item within our Dining Locations, tax-free!

_______________________________________________________________________________________________________


Ex:

If you go to Starbucks 5 days a week and purchase a $6 beverage, you would spend $480 Dining Dollars total for the semester.


If you prefer to snack in your room and shop at the convenience store on campus, spending $20 dollars per week would total $320 Dining Dollars for the semester.


If you eat at Chick-fil-A twice per week using Meal Exchange (Swipe + Dining Dollars) and eat at The Den twice per week, you would spend ~$192 Dining Dollars.


Meal Exchange


Specific items or combos may be purchased by using Meal Swipes & Dining Dollars when purchasing food at Retail locations (Chick-fil-A, Steak 'n Shake, etc.) The amount of Dining Dollars required for a Meal Exchange depends on the price of the items and will either be $1, $2, $3, $4, or $5 as well as a single Meal Swipe from any of our offered Meal Plans. A Full list can be found here: https://marshall.sodexomyway.com/explore/transact-news


Use these examples as a framework for deciding how much Dining Dollars to purchase. Have additional questions? Contact Marshall Dining via the feedback on our website marshall.sodexomyway.com or call 304-696-2544.

_______________________________________________________________________________________________________


Unused Dining Dollars will carry over from Fall semester to Spring semester with purchase of a new Meal Plan.

THEY WILL NOT TRANSFER FROM SPRING TO FALL


(๐˜‹๐˜ช๐˜ฏ๐˜ช๐˜ฏ๐˜จ ๐˜‹๐˜ฐ๐˜ญ๐˜ญ๐˜ข๐˜ณ๐˜ด ๐˜ค๐˜ข๐˜ฏ ๐˜ฐ๐˜ฏ๐˜ญ๐˜บ ๐˜ฃ๐˜ฆ ๐˜ข๐˜ฅ๐˜ฅ๐˜ฆ๐˜ฅ ๐˜ฅ๐˜ถ๐˜ณ๐˜ช๐˜ฏ๐˜จ ๐˜ต๐˜ฉ๐˜ฆ ๐˜ด๐˜ฆ๐˜ฎ๐˜ฆ๐˜ด๐˜ต๐˜ฆ๐˜ณ ๐˜ฃ๐˜บ ๐˜ถ๐˜ฑ๐˜จ๐˜ณ๐˜ข๐˜ฅ๐˜ช๐˜ฏ๐˜จ ๐˜บ๐˜ฐ๐˜ถ๐˜ณ ๐˜”๐˜ฆ๐˜ข๐˜ญ ๐˜—๐˜ญ๐˜ข๐˜ฏ ๐˜ต๐˜ฐ ๐˜ข ๐˜ฉ๐˜ช๐˜จ๐˜ฉ๐˜ฆ๐˜ณ ๐˜ฅ๐˜ฐ๐˜ญ๐˜ญ๐˜ข๐˜ณ ๐˜ฐ๐˜ฑ๐˜ต๐˜ช๐˜ฐ๐˜ฏ)

Dining Dollars

Dining Dollars (previously FLEX) are a supplementary currency used to 'fine tune' your Meal Plan to be perfect for you! These may be used for the purchase of any food item within our Dining Locations, tax-free!

_______________________________________________________________________________________________________


Ex:

If you go to Starbucks 5 days a week and purchase a $6 beverage, you would spend $480 Dining Dollars total for the semester.


If you prefer to snack in your room and shop at the convenience store on campus, spending $20 dollars per week would total $320 Dining Dollars for the semester.


If you eat at Chick-fil-A twice per week using Meal Exchange (Swipe + Dining Dollars) and eat at The Den twice per week, you would spend ~$192 Dining Dollars.


Meal Exchange


Specific items or combos may be purchased by using Meal Swipes & Dining Dollars when purchasing food at Retail locations (Chick-fil-A, Steak 'n Shake, etc.) The amount of Dining Dollars required for a Meal Exchange depends on the price of the items and will either be $1, $2, $3, $4, or $5 as well as a single Meal Swipe from any of our offered Meal Plans. A Full list can be found here: https://marshall.sodexomyway.com/explore/transact-news


Use these examples as a framework for deciding how much Dining Dollars to purchase. Have additional questions? Contact Marshall Dining via the feedback on our website marshall.sodexomyway.com or call 304-696-2544.

_______________________________________________________________________________________________________


Unused Dining Dollars will carry over from Fall semester to Spring semester as well as leftover swipes form the 30 Meal Plan.

THEY WILL NOT TRANSFER FROM SPRING TO FALL


(Dining Dollars can only be added by buying another meal plan)

Dining Dollars

Dining Dollars (previously FLEX) are a supplementary currency used to 'fine tune' your Meal Plan to be perfect for you! These may be used for the purchase of any food item within our Dining Locations, tax-free!

_______________________________________________________________________________________________________


Ex:

If you go to Starbucks 5 days a week and purchase a $6 beverage, you would spend $480 Dining Dollars total for the semester.


If you prefer to snack in your room and shop at the convenience store on campus, spending $20 dollars per week would total $320 Dining Dollars for the semester.


If you eat at Chick-fil-A twice per week using Meal Exchange (Swipe + Dining Dollars) and eat at The Den twice per week, you would spend ~$192 Dining Dollars.


Meal Exchange


Specific items or combos may be purchased by using Meal Swipes & Dining Dollars when purchasing food at Retail locations (Chick-fil-A, Steak 'n Shake, etc.) The amount of Dining Dollars required for a Meal Exchange depends on the price of the items and will either be $1, $2, $3, $4, or $5 as well as a single Meal Swipe from any of our offered Meal Plans. A Full list can be found here: https://marshall.sodexomyway.com/explore/transact-news


Use these examples as a framework for deciding how much Dining Dollars to purchase. Have additional questions? Contact Marshall Dining via the feedback on our website marshall.sodexomyway.com or call 304-696-2544.

_______________________________________________________________________________________________________


Unused Dining Dollars will carry over from Fall semester to Spring semester as well as leftover swipes from the 50 Meal Plan.

THEY WILL NOT TRANSFER FROM SPRING TO FALL


(Dining Dollars can only be added by buying another meal plan)

Dining Dollars

Dining Dollars (previously FLEX) are a supplementary currency used to 'fine tune' your Meal Plan to be perfect for you! These may be used for the purchase of any food item within our Dining Locations, tax-free!

_______________________________________________________________________________________________________


Ex:

If you go to Starbucks 5 days a week and purchase a $6 beverage, you would spend $480 Dining Dollars total for the semester.


If you prefer to snack in your room and shop at the convenience store on campus, spending $20 dollars per week would total $320 Dining Dollars for the semester.


If you eat at Chick-fil-A twice per week using Meal Exchange (Swipe + Dining Dollars) and eat at The Den twice per week, you would spend ~$192 Dining Dollars.


Meal Exchange


Specific items or combos may be purchased by using Meal Swipes & Dining Dollars when purchasing food at Retail locations (Chick-fil-A, Steak 'n Shake, etc.) The amount of Dining Dollars required for a Meal Exchange depends on the price of the items and will either be $1, $2, $3, $4, or $5 as well as a single Meal Swipe from any of our offered Meal Plans. A Full list can be found here: https://marshall.sodexomyway.com/explore/transact-news


Use these examples as a framework for deciding how much Dining Dollars to purchase. Have additional questions? Contact Marshall Dining via the feedback on our website marshall.sodexomyway.com or call 304-696-2544.

_______________________________________________________________________________________________________


Unused Dining Dollars will carry over from Fall semester to Spring semester with purchase of a new Meal Plan.

THEY WILL NOT TRANSFER FROM SPRING TO FALL


(๐˜‹๐˜ช๐˜ฏ๐˜ช๐˜ฏ๐˜จ ๐˜‹๐˜ฐ๐˜ญ๐˜ญ๐˜ข๐˜ณ๐˜ด ๐˜ค๐˜ข๐˜ฏ ๐˜ฐ๐˜ฏ๐˜ญ๐˜บ ๐˜ฃ๐˜ฆ ๐˜ข๐˜ฅ๐˜ฅ๐˜ฆ๐˜ฅ ๐˜ฅ๐˜ถ๐˜ณ๐˜ช๐˜ฏ๐˜จ ๐˜ต๐˜ฉ๐˜ฆ ๐˜ด๐˜ฆ๐˜ฎ๐˜ฆ๐˜ด๐˜ต๐˜ฆ๐˜ณ ๐˜ฃ๐˜บ ๐˜ถ๐˜ฑ๐˜จ๐˜ณ๐˜ข๐˜ฅ๐˜ช๐˜ฏ๐˜จ ๐˜บ๐˜ฐ๐˜ถ๐˜ณ ๐˜”๐˜ฆ๐˜ข๐˜ญ ๐˜—๐˜ญ๐˜ข๐˜ฏ ๐˜ต๐˜ฐ ๐˜ข ๐˜ฉ๐˜ช๐˜จ๐˜ฉ๐˜ฆ๐˜ณ ๐˜ฅ๐˜ฐ๐˜ญ๐˜ญ๐˜ข๐˜ณ ๐˜ฐ๐˜ฑ๐˜ต๐˜ช๐˜ฐ๐˜ฏ)


10 Meals per Week + $500 Dining Dollars

(This plan qualifies for 10 Anytime/Bonus meals!)


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $2,172 + tax


This plan averages to $10.45 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle chicken burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

10 Meals per Week + $700 Dining Dollars

(This plan qualifies for 20 bonus/guest meals!)


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $2,388 + tax


This plan averages to $10.55 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

10 Meals per Week + $935 Dining Dollars


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $2,542 + tax


This plan averages to $10.04 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

14 Meals per Week + $500 Dining Dollars

(This plan qualifies for 10 bonus/guest meals!)


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $2,411 + tax


This plan averages to $8.53 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

14 Meals per Week + $700 Dining Dollars

(This plan qualifies for 20 bonus/guest meals!)


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $2,719 + tax


This plan averages to $9.01 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

14 Meals per Week + $935 Dining Dollars


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $2,875 + tax


This plan averages to $8.66 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

30 Meals + $200 Dining Dollars


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $472 + tax


This plan averages to $9.07 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

50 Meals + $100 Dining Dollars


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $535 + tax


This plan averages to $8.70 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

50 Meals + $350 Dining Dollars


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $799 + tax


This plan averages to $8.98 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

50 Meals + $600 Dining Dollars


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $1,067 + tax


This plan averages to $9.34 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

175 Meals + $500 Dining Dollars


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $2,313 + tax


This plan averages to $10.36 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

175 Meals + $700 Dining Dollars


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $2,531 + tax


This plan averages to $10.46 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________

175 Meals + $935 Dining Dollars


๐๐‘๐ˆ๐‚๐„: $2,768 + tax


This plan averages to $10.47 for ONE meal swipe of All-You-Care-to-Eat at Harless Dining Hall. For comparison:

______________________________________________________


Making a single burger w/ fries at home would cost ~$5.57 (See the Math)


A Chipotle burrito would cost $9.10 with no drinks, sides, or additions.

______________________________________________________